Terapię SCENAR można zastosować w miejscu bólu za pomocą  elektrod samoprzylepnych nakładanych na skórę. Jednak w większości zabiegów urządzenie SCENAR ( wbudowaną elektrodą) przesuwane jest po skórze pacjenta. Sposób użycia SCENAR uzależniony jest od pierwotnych i wtórnych objawów. Objawy pierwotne to dolegliwości lub dyskomfort (zgłaszany przez) pacjenta. Może być to ból, obrzęk lub utrata czucia. Do innych objawów podstawowych należą: rany, wysypki, owrzodzenia, blizny oraz przebarwienia obserwowane na skórze przed zbiegiem SCENAR. Objawami wtórnymi nazywamy reakcje organizmu obserwowane podczas leczenia. Są one odpowiedzią ciała na leczenie i mogą wskazywać obszary najbardziej wrażliwe na tę formę terapii. Zaliczamy do nich wszelkie zmiany zachodzące w trakcie zabiegu lub bezpośrednio po jego zakończeniu. Efekty te obserwować można zarówno w obszarze bezpośrednio poddanym leczeniu lub w innych obszarach ciała. Zaobserwować można także „objawy” wtórne pochodzące bezpośrednio z urządzenia w wyniku kontaktu z pacjentem. Można zaobserwować pojawienie się (lub zanik) buczenia, a także nagłą „lepkość” lub płynniejszych ruch elektrody po skórze. Taka informacja zwrotna oznacza, że strefy w których zostały zaobserwowane mogą wymagać dłuższego czasu leczenia.

 

STREFY LECZENIA

Planowany przebieg leczenia, który jest odgórnie ustalonym algorytmem, mającym na celu stymulowanie organizmu do wykorzystania mechanizmów samoleczenia, składa się z „stref ogólnych”, „lokalnych” oraz „dodatkowych”. Strefy lokalne to obszary powierzchownie dotkniętych narządów, w obrębie których obserwuje się objawy podstawowe. Terapia stref lokalnych przywraca wszelkie zakłócenia pomiędzy dotkniętym narządem i układami regulacyjnymi organizmu. Strefy ogólne wpływają na ośrodki regulacji i pomagają osiągnąć najkrótszą drogę do homeostazy. Leczenie stref ogólnych w każdej dolegliwości daje zwykle dobry wynik, dlatego strefy te leczone są podczas każdej sesji. Strefy ogólne obejmują ścieżki kręgosłupa (3 ścieżki i 6 punktów), okolicę szyi i ramion (strefa kołnierza), brzuch i dłoń (strefa ginekologiczna). Strefy dodatkowe to te, które odpowiedzialne są za funkcjonowanie głównych naczyń krwionośnych, węzłów chłonnych, wątroby, nadnerczy, jajników, moszny, języka, uszu oraz stref wrażliwych na układ odpornościowy. W przypadku pacjentów z licznymi dolegliwościami zdrowotnymi, leczenie rozpoczyna się od stymulacji stref ogólnych, przechodząc następnie do stref lokalnych, w obrębie których leczone są obszary pierwotne oraz wszelkie skutki uboczne tych obszarów. W sytuacji kiedy ból zlokalizowany jest w pojedynczym obszarze, leczenie rozpoczyna się w strefie lokalnej, włączając następnie strefy ogólne, a na koniec strefy dodatkowe. Kolejne zabiegi wykonać można na obszarze bólu po wykonaniu wstępnego zabiegu. Zabieg może być wykonywany nawet kilka razy dziennie, przy zachowaniu co najmniej dwugodzinnej przerwy między sesjami zabiegowymi, szczególnie jeśli pojawią się nowe dolegliwości.

 

Opisane w pierwszej kolejności, ogólne techniki leczenia z wykorzystaniem SCENAR stosowane są w celu uśmierzenia bólu w wszelkiego rodzaju chorobach i urazach, a także celem zapobiegania niektórym schorzeniom.

 

Techniki te stosuje się w sytuacji kiedy:

  • Pacjent nie jest w stanie określić określonego obszaru powierzchni skóry, którą obejmują objawy bólowe;
  • Zalecenia dotyczące uśmierzenia bólu w przypadku danej choroby są szczególnie określone;
  • Nie można określić granic obszaru bólowego lub obszar ten jest bardzo duży i obejmuje całą część ciała np. plecy, kończynę dolną, brzuch itp.
  • Występuje więcej niż jedna dolegliwość, a pacjent nie jest w stanie stwierdzić, która jest główna;

 

Wszystkie ogólne techniki leczenia można przeprowadzić w trybie dozowania subiektywnego (SDM) lub w trybie dozowania indywidualnego (IDM). Zabieg należy wykonać przy komfortowym poziomie energii oraz standardowych częstotliwościach (60-90Hz).

 

Do technik ogólnych zalicza się:

PUNKTY AKTYWNE

Jak opisano wcześniej, SCENAR wykorzystuje aktywną reakcję biofeedback jako sposób wirtualnej komunikacji z ciałem, wykrywania impulsów i reakcji, które ciało wysyła, a na ich podstawie modyfikacji sygnału emitowanego przez urządzenie. Podczas tego rodzaju interakcji urządzenie SCENAR może napotkać „punkty aktywne”. Punkty aktywne są obszarami, w których uważa się, że komórki i tkanki ciała reagują aktywniej niż inne. Lekarz obsługujący urządzenie może wyczuć to kiedy urządzenie staje się „lepkie” na skórze lub na podstawie odczytów cyfrowych z ekranu urządzenia SCENAR w przypadku korzystania z trybów „dozowanie” lub „badanie przesiewowe”. Odczucie lepkości oznacza, wyczuwalne wrażenie jakby było magnetycznie przyciągane do skóry podczas przeciągania po niej. Sytuacja ta może wywoływać zaczerwienienie, drętwienie lub zwiększoną wrażliwość skóry. Protokoły terapeutyczne SCENAR obejmują ocenę bólu, pomiar zakresu ruchu oraz badanie ruchu związanego z upośledzeniem funkcjonalnym. Metodologie wielu tradycyjnych metod leczniczych, takich jak akupunktura czy akupresura, oparte są na fakcie, iż skóra i układ nerwowy mają to samo pochodzenie embriologiczne. Skóra, będąca dużym obszarem zawierającym narząd zmysłu, jest połączona przez całe dorosłe życie z układem nerwowym. Pobudzenie zakończeń włókien nerwowych w obrębie skóry w poszczególnych punktach powoduje zmiany w obrębie narządów wewnętrznych. Wiadomo także, że stymulowanie aktywnych punktów na skórze z użyciem impulsów elektrycznych, zgodnych z charakterystyką ośrodkowego układu nerwowego, stymuluje i optymalizuje funkcje regulacyjne układu nerwowego, który może przywrócić zdrowie. SCENAR, będący formą przezskórnej elektroterapii, wywołuje zarówno efekty miejscowe (stymulacja skóry, mięśni, naczyń krwionośnych) jak również ogólne (oddziaływanie na układ nerwowy i hormonalny). Wykazano także, że wzorzec impulsów aparatu SCENAR stymuluje ścieżki nerwowe poprzez punkty aktywne w skórze w celu przywrócenia i ulepszenia funkcji narządów i tkanek dotkniętych schorzeniami.

 

Firma RITM OKB ZAO, producent SCENAR, opracowała także specjalistyczne techniki pozwalające na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów leczenia za pomocą SCENAR w połączeniu z innymi produktami firmy. Przykładem może być preferowane przez doświadczonych terapeutów SCENAR łączenie zabiegów SCENAR z zastosowaniem koca leczniczego ULM.