Zastosowanie terapii SCENAR w różnych złamaniach kości u dzieci

Artykuły

Jedną z głównych przyczyn negatywnie wpływających na zdrowie dzieci jest uraz narządu ruchu, zwłaszcza kończyn górnych i dolnych.

 

Urazy mięśniowo-szkieletowe stanowią około 10-15%  wszystkich urazów w dzieciństwie, przy czym większość z nich jest wynikiem upadku, urazu sportowego, urazu spowodowanego podczas wypadku drogowego lub celowego znęcania się.

 

Ze względu na elastyczny charakter kończyn górnych są one bardziej podatne na złamania niż inne części ciała dziecka. Kości dłoni i nadgarstka są również mniejsze i w wielu przypadkach słabsze. To sprawia, że ​​są bardziej podatne na złamania.

 

Urazy kończyn dolnych u dzieci występują znacznie rzadziej niż urazy kończyn górnych. Złamania kości długich występują po urazach o zwiększonej intensywności u młodszych dzieci.

 

Dokonując przeglądu najczęstszych ortopedycznych urazów kończyn, ważne jest, aby lekarz dobrze rozumiał istotne różnice między układem mięśniowo-szkieletowym dorosłych i dzieci. Pediatryczny układ mięśniowo-szkieletowy stale dojrzewa i składa się z większej ilości chrząstki i kolagenu niż u dorosłych. Kości dzieci są bardziej elastyczne i mają większy potencjał leczniczy niż kości dorosłych.

 

Współczesne standardy opieki zdrowotnej w złamaniach kończyn u dzieci obejmują łączone podejście do leczenia. Główny zabieg polega na zamkniętej ręcznej repozycji odłamów, a następnie unieruchomieniu gipsem. W przypadku niepowodzenia zmiany pozycji (fragmenty pozostają przemieszczone) stosuje się leczenie operacyjne. Począwszy od wczesnego okresu pooperacyjnego pacjenci otrzymują leki, fizjoterapię i terapię ruchową .

 

Aby ocenić wpływ terapii SCENAR w leczeniu dzieci z różnymi złamaniami kości, lekarze rosyjscy przeprowadzili studium przypadku:

 

Pacjenci (32 dzieci w wieku od 4 do 17 lat, 21 chłopców i 11 dziewczynek) zostali przyjęci do szpitala w ostrym okresie (od 1 do 3 godzin po urazie) z miejscowym bólem, obrzękiem, deformacjami. Wszyscy przeszli prześwietlenie, ogólną analizę krwi i moczu. Leczenie opierało się na rodzaju złamania, jego zaawansowaniu oraz wieku dziecka.

 

Dzieci zostały losowo podzielone na dwie grupy kontrolne:

 

I grupa – 13 pacjentów: 9 chłopców, 4 dziewczynki – leczenie terapią SCENAR ;

II grupa – 19 pacjentów: 12 chłopców, 7 dziewczynek – poddano tradycyjnemu leczeniu.

Leczenie SCENAR podawano codziennie za pomocą urządzenia RITMSCENAR Pro (97,5), w trybach stałych i indywidualnie dozowanych (D-0 i D-1). Kurs składał się z 5-8 sesji po 20-40 minut. Leczono zarówno strefy ogólne („3 ścieżki 6 punktów”), jak i strefy wzajemne na symetrycznej kończynie. Ze wszystkich leków podawano tylko leki przeciwbólowe (w ciągu pierwszych 2 dni).

 

Przy jednoczesnym obrzęku uszkodzonych tkanek leczono go labilnie uciskiem od środka obrzęku do jego obwodu, ruchami masującymi. Na kończynach podczas leczenia SCENAR śledzono kierunek odpływu limfy i krwi przez naczynia limfatyczne i żylne.

 

Czas zabiegu wynosił od 10 do 20 minut do znacznego zmniejszenia bólu. Pacjenci byli leczeni do 4-6 razy dziennie. F-90 (60) Hz.

 

Zabiegi rehabilitacyjne po zdjęciu gipsu.

 

Ustawienia urządzenia: D-0, Int 3-5. AM – 3:1 lub 2:1.

 

Uszkodzona kończyna była leczona ruchami masującymi.

 

Efekty leczenia SCENAR były imponujące:

 

U 5 pacjentów z I grupy kontrolnej już pierwsza sesja zabiegowa SCENAR znacznie złagodziła ból. 7 kolejnych pacjentów po pierwszej sesji wykazało poprawę mikrokrążenia (zmniejszenie obrzęku), do 3 – 4 sesji zabiegowej żaden z pacjentów nie skarżył się na ból. Pod koniec kuracji żaden z pacjentów nie wykazywał zaburzeń neurokrążenia, wszyscy byli w zadowalającym stanie.

 

Jednocześnie u dzieci z II grupy kontrolnej ból ustąpił dopiero w 2-3 dobie leczenia , widoczne zmniejszenie obrzęku trwało nawet 4-5 dni.

 

Średni czas do pojawienia się pierwotnej kostniny u dzieci leczonych SCENAR wynosił 25,6 ± 2,4 dnia, natomiast w II grupie kontrolnej 33,5 ± 2,5 dnia.

 

Należy zauważyć, że niezależnie od stopnia złożoności złamania wszyscy pacjenci dobrze znosili terapię SCENAR, nie zaobserwowano ani jednego przypadku pogorszenia stanu.

 

Tym samym terapia SCENAR pozwala na skrócenie okresu leczenia złamań u dzieci o 7,3 ± 3,1 dnia, stymulując regenerację tkanki kostnej bez skutków ubocznych i powikłań.

 

Dzięki terapii SCENAR można skrócić przygotowanie przedoperacyjne

 

Rehabilitacja pooperacyjna może zostać przyspieszona i ulepszona.

 

Terapia SCENAR pozwala na wcześniejsze zdjęcie opatrunków i rozpoczęcie rehabilitacji skojarzonej.

 

Na podstawie artykułu Perfiliewa UI, Pudeyana MA i Starovoitova UU Państwowy Uniwersytet Medyczny w Rostowie, Rosja.

 

 

USE OF SCENAR TREATMENT FOR VARIOUS BONE FRACTURES IN CHILDREN