Zastosowanie urządzenia SCENAR w położnictwie

Artykuły

Chufarova T. Zastosowanie urządzenia SCENAR w położnictwie

Znieczulenie w trakcie porodu bez zastosowania leków jest jednym z aktualnych problemów położnictwa. Środki znieczulające można stosować  tylko w określonym momencie porodu. Niepożądane jest ich wykorzystane na 2 godziny przed końcem porody, a także w sytuacji kiedy istnieje zagrożenie niedotlenienia płodu. Urządzenie SCENAR daje możliwość znieczulenia w najbardziej bolesnym (kulminacyjnym) momencie porodu oraz w sytuacji kiedy doszło do niedotlenienia płodu w okresie prenatalnym. Działanie spazmolityczne i znieczulające prowadzi do dobrego otwarcia ujścia macicy, nawet niedojrzałej.

Te same efekty działania SCENAR (oddziaływanie spazmolityczne i znieczulające) usuwają dyskoordynację akcji porodowej, która w 30-50% prowadzi do konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. W niektórych przypadkach udaje się więc uniknąć zabiegu operacyjnego i zakończyć ciąże porodem naturalnym, przez kanał rodny. Stymulacja skóry krocza w okresie wyjścia płodu poprawia rozciągliwość tkanek i zmniejsza liczbę uszkodzeń tego obszaru u matki. Chcielibyśmy zaznaczyć, że dobry efekt znieczulający jest osiągany w przypadku użycia urządzenia SCENAR w odpowiednim czasie, na samym początku. Jeśli stymulacja SCENAR zostanie rozpoczęta przy wyraźnym czynniku bólowym, nie jest możliwe osiągnięcie pełnego znieczulenia.

Z użyciem SCENAR przeprowadziliśmy prawie 50 porodów. Całkowity efekt znieczulający uzyskano w 80% przypadków, częściowe (zmniejszenie nasilenia bólu) u 10% pacjentek, a u 10% nie zauważono efektów działania. SCENAR był stosowany także w okresie poporodowym. Wykonanie 1-2 zabiegów na piersi było wystarczające do rozpoczęcia laktacji i leczenia zapalenie piersi związanych z naciekiem zapalnym.

Opis przypadków (z praktyki):

Pacjentka, 28 lat. Pierwsza ciąża, pierwszy poród

Pacjentka ma zamiar poddać się cesarskiemu cięciu. Do narkozy zastosowano sombrevin, rozpuszczony w 10% roztworze chlorku wapnia. Pacjentce podano dożylnie 20ml i nie zasnęła, kolejne dwa zastrzyki 20ml również nie przyniosły efektu. Anestezjolog stwierdza, że igła nie znajduje się w żyle, co oznacza, że wszystkie zastrzyki były robione podskórnie. Wstrzyknięto lek do innej żyły, narkoza zadziałała, operacja zakończyła się pomyślnie. Na ramieniu stwierdzono ogromny naciek zapalny, rozprzestrzeniający się od stawu brakowego do połowy przedramienia. Leczenie SCENAREM prowadzono co dwie godziny, pojedynczy zabieg trwał 10 min, powtarzany przez 24 godziny. W trzeciej i czwartej dobie – dwa razy dziennie. Do końca 5. Doby nie było ani śladu zapalenia. Gdyby nie SCENAR, kobieta ta bardzo by cierpiała, a jej ręka mogła zostać oszpecona na całe życie.

 

15 pacjentek z włókniakiem macicy (10) i bezpłodnością (5). Wysokość ciąży wynosiła 9 tydzień ciąży (9kobiet), 1 tydzień (1). Jedna kobieta miała endometriozę. Leczenie przeprowadzono strefowo według następującego schematu: trzy serie w ciągu 7 dni przed i trzy 7 dni po miesiączce. Kontrolne USG wykonano w 2 miesiącu po zakończeniu leczenia. Całkowity regres obserwowano we wszystkich przypadkach gdzie wielkość wzrostu wynosiła 9 tygodni. U pacjentki z dużym rozrostem nie nastąpił regres, ale zauważyła poprawę stanu ogólnego, ustąpiło uczucie ucisku w żołądku, poprawiła się praca jelit i jakość snu.

 

5 kobiet z bezpłodnością (wszystkie bezpłodność wtórna; 2- typu komisarycznego, 3 – typu hormonalnego). Również przeszły 3 serie terapii SCENAR w połączeniu z OLM. W ciągu 6 miesięcy po leczeniu tylko 1 kobieta nie była w ciąży. Na podstawie wykresy temperatury podstawowej oceniono normalizację cyklu dwufazowego i obecność owulacji. Kobiecie zaproponowano powtórne leczenie z użyciem SCENAR.

SCENAR był także stosowany w pojedynczych przypadkach odmiedniczkowego zapalenia nerek, gestozy i niektórych innych chorób, ale jest zbyt wcześnie by mówić o jego skuteczności w ich leczeniu.

Na podstawie opisanych wyników uważam, że  celowe jest zastosowanie terapii SCENAR w położnictwie i ginekologii z rozszerzeniem na leczenie innych stanów patologicznych.