Technologia SCENAR
TECHNOLOGIA SCENAR
Technologia SCENAR opiera się na mechanizmie adaptacji organizmu, zapewniając dynamiczną równowagę i homeostazę. Regulacja funkcji życiowych organizmu jest osiągana poprzez ścisłe połączenie i interakcję układu nerwowego i hormonalnego. Skutkiem działania tych układów jest uwolnienie biologicznie aktywnych modulatorów chemicznych, zwanych neuromediatorami.
Przykładami tych neuromediatorów są:
- aminy: acetylocholina, noradrenalina, adrenalina, dopamina, serotonina, epinefryna, norepinefryna, histamina
- aminokwasy: glicyna, kwas glutaminowy, asparaginowy i gammaaminomasłowy.
- nukleotydy purynowe: adenozyna, cytydyna, guanozyna, tymidyna
- neuropeptydy: enkefallina, neuropeptyd Y, cholecystokinina, substancja P, neurotensyna.
Neuropeptydy w terapii SCENAR są najważniejszymi modulatorami chemicznymi. Włókna nerwowe wytwarzające neuropeptydy stanowią ponad 70% przewodów nerwowych organizmu i dlatego mogą być stymulowane z wielu obszarów skóry. Głównym celem terapii SCENAR jest wywołanie wydzielania wystarczającej ilości neuropeptydów w celu złagodzenia bólu i zainicjowania sekwencji gojenia [i]. Osiąga się to poprzez aktywne mechanizmy sprzężenia zwrotnego, bipolarne impulsy elektryczne i indywidualnie dozowany wpływ, które omówiono poniżej.
BIOFEEDBACK
Najbardziej wyjątkową cechą SCENARA jest to, że może on wywoływać zmiany parametrów swojego impulsu automatycznie i zgodnie z reakcją organizmu na urządzenie. Podczas gdy konwencjonalne urządzenia terapeutyczne są pasywne, SCENAR obejmuje aktywne biofeedback odruchowe, co oznacza, że urządzenie aktywnie komunikuje się z procesami zachodzącymi w organizmie. Urządzenie SCENAR robi to poprzez monitorowanie impedancji skóry, a następnie odpowiednio zmienia impuls elektryczny, który emituje. Dlatego biofeedback aktywny odruchowy oznacza, że można osiągnąć maksymalną skuteczność terapeutyczną [ii].
BIPOLARNE IMPULSY ELEKTRYCZNE
Charakterystyka impulsu SCENAR jest taka, że prawdopodobieństwo pobudzenia cienkich włókien nerwowych wydzielających neuropeptydy jest większe niż w przypadku konwencjonalnych metod elektroterapii [iii] [iv] [v] [vi]. SCENAR umożliwia aktywację maksymalnej części tkanki nerwowej – zwłaszcza małych włókien nocyceptywnych, które mają wyższy próg pobudzenia [vii]. Jest to konieczne do uzyskania optymalnej odpowiedzi organizmu pacjenta na uwalnianie neuropeptydu. Ponadto SCENAR to system monitorowania i reagowania. Ciało wytwarza pola elektromagnetyczne i akustyczne [viii]. W stanie patologicznym pola te ulegają modyfikacji. To właśnie te sygnały są wykrywane przez SCENAR i wykorzystywane do formowania impulsów terapeutycznych. SCENAR umożliwia zatem wyjątkową interakcję między urządzeniem a ciałem pacjenta.
Sygnały elektryczne generowane przez urządzenie SCENAR mają podobną formę do własnych endogennych impulsów neurologicznych organizmu [ix]. W ten sposób organizm nie rozpoznaje ich jako obcych lub inwazyjnych, dlatego negatywne skutki uboczne terapii są rzadkie. Wysoki impuls początkowy stymuluje uwalnianie neuropeptydu z włókien C łatwiej niż stymulacja o niskiej amplitudzie [x] [xi]. Ważną i unikalną cechą SCENAR jest to, że jest niezależny od innych urządzeń. Jest fizycznie kontrolowany przez wyszkolonego lekarza, który obserwuje proces leczenia i zapewnia działanie urządzenia [xii]. W ten sposób pacjent, urządzenie i lekarz tworzą „trójkąt terapeutyczny”. Ten trójkąt zabiegowy jest niezbędny do korygowania zaburzonej funkcji organizmu i modyfikacji reakcji adaptacyjnych organizmu, skutkujących przywróceniem homeostazy.
ODDZIAŁYWANIE INDYWIDUALNIE – DAWKOWANE
SCENAR może być stosowany niezależnie od rodzaju diagnozy i dlatego jest podejściem niespecyficznym, które jednak w dużym stopniu zależy od zdolności i szybkości reakcji organizmu pacjenta na sygnał SCENAR. Jak wspomniano wcześniej, urządzenie mierzy impedancję skóry i jej zmiany w regularnych odstępach czasu, co jest wyświetlane na ekranie LCD (jako IR lub „reakcja początkowa”). Urządzenie oblicza również szacunkową całkowitą zmianę impedancji w obszarze pod elektrodą. Gdy osiągnięty zostanie określony procent całkowitej zmiany impedancji, urządzenie wskazuje to za pomocą słyszalnego „sygnału dawki” i odczytu na ekranie LCD. Czas osiągnięcia „dawki” może wynosić od kilku sekund do 15 minut – w zależności od tego, jak dobrze pacjent reaguje na sygnał SCENAR. Należy jednak zauważyć, że optymalne wyniki terapeutyczne zawsze zależą od reakcji organizmu, a zatem są indywidualne dla każdego pacjenta [xiii]. Ponieważ urządzenie SCENAR monitoruje i ocenia wyniki leczenia, niezależnie dostarcza prawidłowy impuls bez możliwości przedawkowania, a tym samym powoduje niewielkie lub żadne skutki uboczne.
Doświadczenie kliniczne z tym urządzeniem wskazuje ponadto, że optymalny efekt terapeutyczny uzyskuje się, gdy występuje maksymalna zmienność impulsu podczas leczenia [xiv] [xv].
Zasady terapii SCENAR
Terapię SCENAR można zastosować w miejscu bólu (POP) za pomocą lepkich płatków nakładanych na skórę. Jednak w większości zabiegów urządzenie SCENAR przesuwa się po skórze pacjenta. Użycie SCENARU jest uzależnione od pierwotnych i wtórnych objawów ciała pacjenta. Główne objawy odnoszą się do dolegliwości lub dyskomfortu pacjenta. Mogą to być ból, obrzęk i utrata czucia. Inne podstawowe objawy to rany, wysypki, owrzodzenia, blizny i przebarwienia obserwowane na skórze przed zabiegiem SCENAR. Wtórnymi objawami są obserwacje poczynione podczas leczenia. Są odpowiedzią pacjenta na leczenie i mogą wskazywać obszary najbardziej wrażliwe na leczenie SCENAR. Takimi efektami mogą być wszelkie zmiany miejscowe zachodzące w trakcie lub bezpośrednio po zabiegu. Efekty te można zaobserwować w obszarze bezpośrednio leczonym lub w innych obszarach ciała. Można również zaobserwować objawy wtórne pochodzące bezpośrednio z urządzenia lub w wyniku kontaktu z pacjentem i mogą obejmować pojawienie się (lub zanik) buczenia, obecność „ lepkości ” lub płynniejszy ruch elektrody po skórze . Oznacza to, że te strefy mogą wymagać dłuższego czasu leczenia.
STREFY LECZENIA
Planowany kurs leczenia, który jest z góry ustalonym algorytmem mającym na celu stymulowanie organizmu do wykorzystania własnych mechanizmów leczenia, składa się z „Stref ogólnych”, „Lokalnych” i „Dodatkowych”. Strefy lokalne to występy powierzchniowe dotkniętych narządów, w których obserwuje się podstawowe objawy. Leczenie Stref Lokalnych przywraca wszelkie zakłócenia między dotkniętym narządem a układami regulacyjnymi organizmu. Strefy ogólne wpływają na ośrodki regulacji [xvi] i pomagają w osiągnięciu najkrótszej drogi do homeostazy. Leczenie Stref Ogólnych w każdej dolegliwości lub stanie zwykle daje dobry wynik, dlatego te strefy są leczone na każdej sesji kuracji. Strefy ogólne obejmują ścieżki kręgosłupa (3 ścieżki i 6 punktów), obszar szyi i ramion (strefa kołnierza), brzuch i „Dłoń” (strefa ginekologiczna) [xvii]. Dodatkowe Strefy to te odpowiedzialne za funkcjonowanie głównych naczyń krwionośnych, węzłów chłonnych, wątroby, nadnerczy, jajników, moszny, języka, uszu i stref wrażliwych na układ odpornościowy.
W przypadku pacjentów, którzy mają liczne dolegliwości zdrowotne, leczenie rozpoczyna się od leczenia Stref Ogólnych, a następnie przechodzi do Stref Lokalnych, w których leczone są obszary pierwotne, jak również wszelkie skutki uboczne tych obszarów. Jeśli ból jest zlokalizowany w pojedynczym obszarze, leczenie rozpoczyna się w Strefie Lokalnej, po której następują Strefy Ogólne, a następnie Strefy Dodatkowe.
Dalsze zabiegi można wykonać na obszarze bólu po wstępnym zabiegu. Może to mieć miejsce do kilku razy dziennie (z co najmniej dwiema godzinami między każdą sesją), szczególnie jeśli pojawią się nowe dolegliwości.
PUNKTY AKTYWNE
Jak wspomniano wcześniej, SCENAR wykorzystuje aktywny odruch biofeedback jako sposób wirtualnej komunikacji z ciałem, wykrywania impulsów, które ciało wysyła i nieustannie modyfikując sygnał, który stosuje urządzenie SCENAR. Podczas tej interakcji urządzenie SCENAR może napotkać „punkty aktywne”.
Punkty aktywne to obszary, w których uważa się, że komórki i tkanki ciała reagują aktywniej niż inne. Lekarz może to wykryć, gdy urządzenie staje się „lepkie” na skórze lub na podstawie odczytów cyfrowych na urządzeniu SCENAR w przypadku korzystania z trybów „Dozowanie”(z ang.Dosing) lub „Badanie przesiewowe”(z ang.Screening). Wrażenie „lepkości” oznacza, że lekarz wyczuje, że urządzenie ma wrażenie, jakby było przyciągane magnetycznie do skóry, gdy jest po nim przeciągane. Może to powodować zaczerwienienie, drętwienie lub zwiększoną wrażliwość skóry. Protokoły terapii SCENAR obejmują ocenę bólu, pomiar zakresu ruchu i badanie ruchu związanego z upośledzeniem funkcjonalnym. Metodologie wielu tradycyjnych praktyk leczniczych, takich jak akupunktura i akupresura, opierają się na fakcie, że skóra i układ nerwowy mają to samo pochodzenie embriologiczne [xviii]. Skóra, która jest dużym narządem zmysłów, pozostaje połączona przez całe dorosłe życie z układem nerwowym. Pobudzenie zakończeń nerwowych w obrębie skóry w poszczególnych punktach powoduje zmiany w narządach wewnętrznych [xix]. Podobnie, wiadomo, że stymulowanie aktywnych punktów na skórze za pomocą impulsów elektrycznych, które są zgodne z charakterystyką ośrodkowego układu nerwowego, stymuluje i optymalizuje funkcje regulacyjne przywracającego zdrowie układu nerwowego [xx]. SCENAR, który jest formą elektroterapii leczniczej prowadzonej przez skórę, wywołuje zarówno efekty miejscowe [xxi] [xxii] (poprzez stymulację skóry, mięśni i naczyń krwionośnych), jak i ogólne (poprzez oddziaływanie na układ nerwowy i hormonalny) [ xxiii].]. Ponadto wiadomo, że wzorzec impulsów SCENARA stymuluje ścieżki nerwowe poprzez punkty aktywne w skórze w celu przywrócenia i polepszenia funkcji dotkniętych chorobą narządów i tkanek [xxiv].
[i] Grinberg J: SCENAR-Therapy and SCENAR-Diagnostics. RITM OKB ZAO, Petrovskaya 99, Taganrog 347900, Russian Federation
[ii] Grinberg Y: Biofeedback, Expertise and Future Aspects of Scenar-diagnostics Development. Scenar-therapy and Scenar-expertise: Collection of articles. Issue 8, Taganrog, 2002, pp. 7-12
[iii] Tarakanov AV: The Scenar Impulse. Presentation at the SCENAR Conference, October 2012, Katoomba, Australia
[iv] Somers DL, Clemente FR: Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation for the management of neuropathic pain: The effects of frequency and electrode position on prevention of allodynia in a rat model of complex regional pain syndrome type II. Physical Therapy. 2006 May; 86(5): 698-709.
[v] Han J S: Acupuncture: neuropeptide release produced by electrical stimulation of different frequencies. Trends in Neurosciences, 2003 January; 26(1).
[vi] Hamza MA, White PF, Ahmed HE, Ghoname EA: Effect of the frequency of transcutaneous electrical nerve stimulation on the postoperative opioid analgesic requirement and recovery profile. Anesthesiology. 1999 Nov; 91(5): 1232-8.
[vii] Heidland A et al.: Neuromuscular electro stimulation techniques: historical aspects and current possibilities in treatment of pain and muscle wasting. Clinical Nephrology,Vol. 79 – No. Suppl. 1/2013, p12-23
[viii] Grinberg Y: Physical Influencing Factors in SCENAR-therapy. Application Sound Therapy. Southern Federal University Bulletin. “Technical Science” Journal, Vol 99, Issue 10, 2009, pp. 123-128
[ix] Ukanafov M.: SCENAR efficiency. Presentation SCENAR Conference October 2012 in Katoomba Australia
[x] Johnson M: Transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS). Published Online: 15 OCT 2012 DOI: 10.1002/9780470015902.a0024044
[xi] Grinberg Y: Effectiveness of SCENAR-therapy. Physiological aspects. Scenar-therapy and Scenar-expertise: Collection of articles. Issue 4, 1998. Published in online SCENAR Therapy Library, RITM OKB ZAO
[xii] Mortensen C: Professional RITM SCENAR Training, Level I, II & III; Ritm SCENAR Institute, Australia 2011
[xiii] Grinberg Y: SCENAR Technology. Scenar-therapy and Scenar-expertise: Collection of articles. Issue 5, Taganrog, 1999, pp. 7-14
[xiv] Melzack R: Prolonged relief of pain by brief, intense transcutaneous somatic stimulation. Pain. 1975; 1: 357-373.
[xv] DeSantana JM, Santana-Filho VJ, Sluka KA: Modulation between high- and low-frequency Transcutaneous Electric Nerve Stimulation delays the development of analgesic tolerance in arthritic rats. Arch Phys Med Rehabil. 2008 April; 89(4): 754-760.
[xvi] Tarakanova TD, Lebedenko AA, Tarakanov AV: Role of Autonomic Dysfunction Syndrome SCENAR-Therapy in various Somatic Pathology. RITM OKB ZAO Petrovskaya 99,Taganrog 347900, Russian Federation
[xvii] Tarakanov AV: SCENAR Treatment Zone Location. Presentation SCENAR Conference 2012, Katoomba Australia.
[xviii] Cabioglu MT & Eren Cetin B: Acupuncture and Immunomodulation. The American Journal of Chinese Medicine, Vol. 36, No. 1, 25–36 © 2008 World Scientific Publishing Company
[xix] Wancura-Kampik I: Segmental Anatomy. Urban & Fischer (September 24, 2012)
[xx] Zhang X, Acting Coordinator Traditional Medicine (TRM), Department of Essential Drugs and Medicines Policy (EDM), World Health Organization: Acupuncture: Review and Analysis of Reports on Controlled Clinical Trials.
[xxi] Walsh DM, Howe TE, Johnson MI, Moran F, Sluka KA: Transcutaneous electrical nerve stimulation for acute pain. Cochrane Database of Systematic Reviews 2009, Issue 2. Art. No.: CD006142. DOI: 10.1002/14651858.CD006142.pub2.
[xxii] Nnoaham KE, Kumbang J: Transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) for chronic pain. Cochrane Database of Systematic Reviews 2008, Issue 3. Art. No.: CD003222. DOI: 10.1002/14651858.CD003222.pub2.
[xxiii] Tarakanov AV: SCENAR Treatment of Injuries. Presentation SCENAR Conference October 2012 in Katoomba, Australia.
[xxiv] Wirkstroem SO, Svedman P, Svensson H, Tanweer AS: Effect of transcutaneous nerve stimulation on microcirculation in intact skin and blister wounds in healthy volunteers. Scand J Plast Reconstr Surg Hand Surg 1999, 33: 195-201