Terapia SCENAR a Tens – porównanie

Artykuły

SCENAR przez dziesięciolecia zyskał reputację skutecznego uśmierzania bólu, podczas gdy aparat TENS był używany przez podobny okres i jest rutynowo oferowany jako leczenie podstawowe. Obie używają impulsów elektrycznych do leczenia bólu, ale czy różnią się one wydajnością? Czy powinniśmy używać jednego nad drugim, aby uzyskać pożądane wyniki? Jak działa bioelektryczna terapia bólu Terapia SCENAR (samokontrolujący się Energo Neuro Adaptive Regulator) i TENS (przez skórna elektryczna stymulacja nerwów) stymulują organizm do korzystania z własnej wewnętrznej apteki w celu wyleczenia stanu uszkodzenia.

Podobnie jak urządzenie TENS, SCENAR jest bioelektrycznym urządzeniem do leczenia bólu, które przekazuje sygnały do ​​miejsca bólu lub urazu. Kiedy przechodzi przez bolesny obszar, oba wysyłają impuls, który jest odbierany przez układ nerwowy i przetwarzany przez mózg. To stymuluje własne systemy naprawcze organizmu do działania, indukując uwalnianie naturalnych środków przeciwbólowych zwanych endorfinami. Jeśli jednak sygnał się powtarza, organizm zostanie znieczulony na określony impuls elektryczny i ostatecznie go zignoruje, co spowoduje powrót bólu.

CO SPRAWIA, ŻE SCENAR JEST TAK SKUTECZNY?

W przeciwieństwie do aparatu TENS, SCENAR unika problemu odczulania.  Scenar zawiera mechanizm biofeedback, który nawiązuje dwukierunkową komunikację z układem nerwowym pacjenta. Urządzenie odczytuje sygnał powracający i dostosowuje własne kolejne parametry impulsu tak, aby każdy nowy sygnał różnił się od poprzedniego. Ta ciągła zmiana częstotliwości zachęca organizm do dalszego kierowania swojej aktywności w kierunku obszaru osłabienia organizmu. Inną istotną cechą wyróżniającą terapię SCENAR jest to, że wpływa ona na miejscowy przepływ krwi, zwłaszcza na mikrokrążenie, co jest ważne w leczeniu kontuzji sportowych. Krew dostarcza podstawowych elementów budulcowych do naprawy komórek oraz usuwa martwą tkankę i produkty przemiany materii z dotkniętego miejsca. W rezultacie ulga w bólu może być trwała lub przynajmniej przedłużać się na coraz dłuższe okresy między kolejnymi zabiegami.

Neuropeptydy:

Terapia SCENAR jest również skuteczna w indukowaniu uwalniania neuropeptydu przez organizm, co sprzyja redukcji bólu i naprawie szerokiego wachlarza dolegliwości i stanów. Neuropeptydy to grupa białekopodobnych związków, które działają jako neuroprzekaźniki, regulując prawie wszystkie procesy życiowe na poziomie komórkowym i łącząc ze sobą układy organizmu. Oprócz innych funkcji regulacyjnych neuropeptydy odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu stanu zapalnego. Są to naturalnie występujące cząsteczki, które są nieinwazyjne, nie uzależniają, działają skutecznie w organizmie bez niepożądanych skutków ubocznych.

SCENAR V TENS:

BADANIE KLINICZNE Przewlekły ból szyi jest trudny do zdiagnozowania i leczenia, ponieważ jest odporny na powszechne interwencje terapeutyczne. Dlatego w Australii w latach 2006-7 przeprowadzono badanie, aby sprawdzić, czy istnieją istotne różnice w wydajności między SCENAREM a TENS. Grupę 24 osób w wieku od 18 do 50 lat cierpiących na niepowikłany przewlekły ból szyi (NCCNP) podzielono na trzy grupy; jedna grupa otrzymała leczenie SCENAR, inna była leczona urządzeniem TENS, a trzecia grupa otrzymała procedurę kontrolną. Wszystkie grupy otrzymały dwanaście 15-minutowych sesji terapeutycznych w okresie sześciu tygodni. Wyniki mierzono przez cały okres leczenia, w punktach 0, 6, 12, 18 i 24 tygodni, przy użyciu uznanych skal oceny bólu i funkcjonalności. Grupa SCENAR wykazała wyraźny spadek średnich ocen bólu od czasu zero do pierwszego pomiaru kontrolnego, sześć tygodni po zakończeniu badania i ta poprawa utrzymywała się do 24 tygodnia. Jednakże grupy TENS i kontrolne wykazywały podobny i stały poziom bólu przez cały czas próby. Dalsza ocena po sześciu miesiącach wykazała również, że poziomy bólu i niepełnosprawności szyi w grupie SCENAR były o około połowę niższe niż w grupie TENS lub w grupie kontrolnej.

WNIOSKI:

Scenar jest zdecydowanym zwycięzcą! W badaniu stwierdzono, że uczestnicy terapii SCENAR zgłosili znaczące zmniejszenie intensywności bólu szyi i niepełnosprawności, a także zwiększoną funkcjonalność w porównaniu z uczestnikami TENS lub grupą kontrolną, nie tylko w trakcie fazy leczenia, ale także po jej zakończeniu. Badanie i jego wyniki zostały zarejestrowane w Australian Clinical Trials Registry (ACTR). Chociaż terapia TENS zapewnia krótkotrwałą ulgę w bólu przez lata, ból ustępuje tylko wtedy, gdy urządzenie TENS jest aktywowane, a efekt ten zmniejsza się wraz z użyciem z powodu odczulenia. Natomiast terapia SCENAR, która została opracowana do wykorzystania w programie kosmicznym ZSRR, jest technologicznym milowym krokiem naprzód w stosunku do terapii TENS. To wyjątkowy system biofeedbacku „słucha” i reaguje na organizm, powodując głębszą i bardziej długotrwałą reakcję leczniczą. Odpowiedzią na pytanie „które urządzenie jest najskuteczniejsze w leczeniu bólu” jest niewątpliwie SCENAR.