Rehabilitacja po zakażeniu Covid-19

Artykuły

Wykorzystanie aparatów SCENAR u pacjentów w trakcie infekcji oraz po przebytym zakażeniu COVID-19

Dotychczas nie udowodniono wpływu aparatu SCENAR na przebieg infekcji wirusowych, jednak mamy pewność, że może być stosowany w celu łagodzenia objawów grypy, występujących także w przebiegu zakażenia COVID19. Obserwuje się korzystny wpływ zabiegów SCENAR w przypadku wystąpienia bólu gardła, bólu zatok, bólu głowy oraz bólów w klatce piersiowej spowodowanych długotrwałym lub silnym kaszlem.

Chcielibyśmy przedstawić więc kilka zaleceń dotyczących leczenia wymienionych schorzeń, odpowiednich zarówno dla użytkowników profesjonalnych jak i domowych. W przypadku utrzymujących się lub nasilających objawów należy zasięgnąć porady lekarza. 

 

Pierścień na szyję

Pierwszą z proponowanych metod jest pierścień na szyję. Metoda ta wykorzystywana jest w leczeniu bólu związanego z podrażnieniem gardła, bólu głowy, bólu w obrębie szyi, a także dolegliwości związanych z zatokami. W trakcie terapii urządzenie przesuwane jest, bez podnoszenia ze skóry, dookoła szyi „rysując jakby pierścień”. W przypadku wrażliwego obszaru jakim jest skóra szyi należy ostrożnie rozpocząć terapię. Po włączeniu urządzenia ustawiamy częstotliwość dostosowaną do nasilenia bólu (ostry lub przewlekły). Przykładamy urządzenie do skóry poza obszarem terapii, w dolnej części szyi lub na plecach. Pozostając w tym miejscu stopniowo zwiększamy częstotliwość, aż do uzyskania odczucia przyjemnego mrowienia. Przesuwamy wówczas urządzenie na powierzchnię skóry z przodu szyi pacjenta, tak aby sprawdzić czy ustawiona częstotliwość jest komfortowa także w tym miejscu, które jest obszarem najbardziej wrażliwym. Po wstępnym dopasowaniu parametrów należy umieścić elektrodę mniej więcej na poziomie kręgu C7, pionowo do karku, na czas około 30 sekund. Następnie powoli przesuwamy urządzenie wokół szyi zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Nie powinniśmy zatrzymywać się dłużej w jednym miejscu, poza karkiem, gdzie ponownie pozostajemy na 30 sekund.

 

3 ścieżki, 6 punktów

Kolejną metodą jest terapia trzema ścieżkami i sześcioma punktami, znajdującymi się w obrębie twarzy. Ta forma zastosowania SCENAR wpływa korzystnie na wszystkie narządy i układy organizmu człowieka. Stymulowany obszar terapeutyczny jest także bardzo dobrą strefą dla pielęgnacji ciała. Terapia ta zalecana jest w przypadku występowania bólu uogólnionego. Jeśli nie jest możliwe wykonanie protokołu przez partnera lub terapeutę, można wykonać go samodzielnie, wówczas tylko z przodu. W pierwszym kroku należy ustawić częstotliwość wysoką dla bólu ostrego oraz stosunkowo niższą przy bólu przewlekłym. Urządzenie umieszczamy na skórze, w okolicy ramion. Energię stopniowo zwiększamy do momentu odczuwania przyjemnego mrowienia. Następnie należy przesuwać elektrodę urządzenia powoli ale mocno po ścieżkach  przedstawionych na rycinie, kolejno od punktu 1 do 6. Jeśli napotkamy obszar bez oporu należy przesunąć urządzenie aż zmieni się w obszar oporu. Następnie należy przyłożyć urządzenie do 6 punktów w obrębie twarzy (ujścia nerwu trójdzielnego). Zanim przejdziemy do tego etapu zalecane jest zmniejszenie poziomu energii, ze względu na wrażliwość skóry twarzy. W każdym z punktów utrzymujemy urządzenie przez 30 sekund.

 

Jagnięta / Chmury

Ostatnim z proponowanych protokołów jest terapia metodą chmur (inaczej jagniąt). Stosowana jest w terapii bólu górnej części pleców i klatki piersiowej, a także jako element leczenia bólu głowy. Innym obszarem zastosowań metody chmur w terapii z użyciem SCENAR jest ból związany z infekcjami górnych dróg oddechowych. W metodzie tej wykonywane są okrężne, spiralne ruchy urządzeniem po obszarze pleców od bocznej części ciała w kierunku kręgosłupa. Zaczynamy od dolnych żeber i stopniowo przesuwamy w górę w kierunku szyi. Zaleca się prowadzenie terapii do momentu uzyskania jednolitego przekrwienia skóry na całym obszarze, manifestującego się zaczerwieniem. Rozpoczynamy od umieszczenia urządzenia na ramieniu klienta i dostosowania poziomu energii do odczuć. Osoba leczona może przebywać w pozycji leżącej (twarzą do dołu) lub siedzącej. Po ustaleniu odpowiedniego poziomu natężenia należy przenieść urządzenie na drugie ramię w celu ewentualnego skorygowania ustawionych parametrów. Następnie należy przesuwać urządzenie w specjalnie wyznaczonym obszarze kręgosłupa w sposób przedstawiony na rycinach.